29 Eylül 2014 Pazartesi

Akıl yaşta değil Tayyip'tedir

Özgürlük anlayışımızda fazlasıyla büyük bir gerizekalılık olmaya başladı farkında mısınız?

TDK'ya göre özgürlüğün iki tanımı var, onlar da aynen şu:

1. isim Herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumu, serbestî
2. Her türlü dış etkiden bağımsız olarak insanın kendi iradesine, kendi düşüncesine dayanarak karar vermesi durumu, hürriyet

Tabii ki TDK buna bir düzenleme yapacak ve tanımları şu şekilde değiştirecektir:
1. isim Herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın Tayyip Erdoğan gibi düşünme veya davranma.
2. AKP ve Tayyip Erdoğan düşüncelerine bağlı olarak insanın kendi iradesine, kendi düşüncesine dayanarak karar vermesi durumu, hürriyet

Yani bu mantığa göre;

5. sınıfa giden tahmini 10-11 yaşlarındaki bir kız çocuğu kendi iradesiyle karar vererek başörtüsü takabilir, ultra müslüman olabilir ancak üniversiteye giden tahmini 18-20 yaşlarındaki bir genç kesinlikle kendi iradesiyle bir şeye karşı gelemez, sokağa çıkamaz. Birileri yönlendiriyordur çünkü onu. 

18 yaşında biri oy kullanabilir. Muhtarından belediye başkanına, milletvekilinden cumhurbaşkanına bütün ülke yönetiminde oy kullanabilir. Bu zekaya, iradeye sahiptir ancak kesinlikle bir alkol markasının sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe 24 yaşına gelmeden gidemez çünkü bu birey o kadar gerizekalıdır ki alkol kullanmadığı halde oradaki alkol markasının logosunu, içenleri falan görerek etkilenebilir ancak bu kişi isterse kesinlikle bir silaha sahip olabilir.

Tahmini 15 yaşlarında olan biri ileride hangi mesleği yapacağına karar vererek meslek lisesine giriş yapabilir ancak o liseye kesinlikle hangi saç rengiyle gideceğini belirleyecek kadar kendini geliştirmemiştir. 

10-11 yaşındaki kardeşleri kendi dini inançlarına ve kılık kıyafetlerine karar verecek kadar olgunken bu liseli arkadaşlar vücutlarında hangi deseni ya da şekli yaptıracaklarına karar verebilecek olgunlukta değildir, bu yüzden de dövme yaptırmaları yasaktır. Saçlarını da boyatamazlar, piercing de takamazlar erkek olanlarının sakallarına bıyıklarına karar verme yetileri hala gelişmemiş olduğundan onların da sinek kaydı dolaşmaları şarttır ancak isterlerse takke takıp gidebilirler çünkü burası özgür bir ülke.

Gördüğünüz gibi artık akılın yaşta,başta ya da taşta olmadığı, direkt olarak ne kadar özgür ülke olduğumzun bir örümcek kafalının elinden çıkan bildirimlerle belirlendiği şahane dönemin içinde yaşıyoruz.

Hadi hepsini geçtim oy verebilen, silah kullanabilen biri internette hangi sitelere gireceğini de yine kendi bilemiyor. Kısmetini bulduğunda ne kadar düşüneceğini de yine ustaya sormak zorunda. Bu çok düşünmediği kısmetinden kaç çocuk yapacağına da yine özgür iradesiyle Tayyip'e sorabilir tabii ki.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder