10 Eylül 2013 Salı

AKP'li kadınlar

Satın alınmış sözde gazetecileri,  yazarları geç. Bir şekilde kapağı atıp yolunu bulanları da geç. Bunlar bir şekilde fiyatı belli pazar malından ötede değiller zaten de ciddi ciddi Akp'yi destekleyen kadınların varlığı midemi bulanırıyor.

Önceleri sadece türbanlılardı bu ak kadın kesimi. Sonra alakasız bir şekilde genişledi. En son dün gördüğüm kıçında bir karış etekle polis kurşun sıksın diyen bir hatundu. Kitleyi genişletmişler de bir kadın nasıl AKP'yi savunur aklım almıyor.

En basiti bu yönetim kadını damızlık inek gibi gören. "3 çocuk yap" diyen bir yönetim.  Kadının dünyadaki tek amacı doğurmak, tek yeri evi mantığına sen nasıl destek oluyorsun?

Akp döneminde artan kadın şiddetine,  kadın ölümlerine nasıl çanak tutuyorsun? Karısını,  eski karısını, yüz vermeyen asıldığı hatunu rahatça öldürebilen erkeklerin yanında nasıl bayrak sallıyorsun?

Tecavüz davalarında hiç mi için acımıyor? Kendini onların yerine koyamıyorsun?

Şimdi diyecekler ki AKP ile ne alakası var? Daha önce demişlerdi çünkü, derler bilirim. Devletin bir suça teşvik etmesi çok kolaydır. Şöyle düşünün arabanızı sokağın ortasına bırakmama sebebiniz nedir? Arabamı çekerler korkusu. En basit suçtur bu ve bunun yerleşmiş bir ceza korkusu vardır. Tecavüz davalarında bu var mı? En fazla 2-3 yıl yatılan ve çoğu zaman "Rızası vardı" denilip üstü kapatılan bir suç oldu tecavüz.  Bunu nasıl yaptılar? Öncelikle ağır suç olmaktan çıktı. Cinayetten sonraki en büyük suç olması gerekirken normalleştirildi ve bunu normalleştiren de bizzat AKP. Sadece ceza vermediği için değil tecavüzü meşrulaştıranları da cezalandırmadığı için. Hatırlayın O.Ç. adında bir profesör (!) kadınİn kıyafetlerinin tecavüz hakkı doğurduğunu söylemişti.(NOT: Bir tecavüz davasında kadının kırmızı mont giymesi tahrik sebebi sayılmıştır. ) Yani bir kadın eğer etek vs. giyiyorsa tecavüz edilebilir. Bunu söyleyen adam hakkında soruşturma oldu mu? Olmadı. İfade özgürlüğü dediler sanki kitap yazdığı için adam tutuklayan bunlar değilmiş gibi.

Çocuk tacizleri ve tecavüzleri de aynı."Rızası var" ile aynı mantık. Artık 7 yaşındaki kızlar bile kadın (!) olarak görülebilir oldu. Öyle ki bu bebeler artık 4+4+4 ile okullu iken de evlenebilecekler ne güzel. Gerçi bunda şaşırılacak bir şey yok cumhurbaşkanı 16 yaşındaki kızı gelin alabilmiş halk neden almasın?

Hala ısrarla türban, başörtüsü üzerinden siyaset yaptığı halde bir gelişme var mı? Yok. Bdp'nin başörtüsünü serbest bırakacak önerisi bizzat AKP tarafından reddedildi. Twitter'da falan görüyorum büyük bir kesim uyanmış artık bu konuya ama hala ısrarla başörtüsünü Tayyip'e borçlu olduğuna inanan da var. Artık karşı çıkan kalmadı gibi bir şey. En sol görüşlü insan bile bunun özgürlük olduğuna inanıyor. Çok sert çıkanlardan biri olarak söylüyorum bunu. Şu anda Akp dışında karşı çıkan yok. Karşı çıkma sebebi de en büyük siyasi kozunu kaybetmek istememesi. Hala "Benim başörtülü bacılarım" lafları edebilmesi için birilerinin "Ayyy ben başörtülüyüm Tayyip olmazsa beni keserler" diye düşünebilmesi lazım çünkü.

Kadınları kutsuyoruz tapıyoruz ayağına sürekli ikinci sınıf insan muamelesi çekiyorlar. Gezi olaylarında polis gözaltı sırasında kadınları taciz ediyor,  tecavüz haberleri geliyor.

Adalette öyle bir yere geldi ki kadın artık basit bir davadan 5 yıl yenirken tecavüz serbest bile denilebilir. 5 yıl hüküm giyen "Keşke tecavüz etseydim daha az yerdim" diyor ki sonuna kadar haklı.

2013 yılında hala töre cinayetleri işleniyor. Bir tanesi devletin hastanesinde ikinci denemesinde işlendi. Devlet koruyamadı.

Gazetelere sığınma evlerinin adresleri ilan şeklinde yayınlandı.

Imam, polis, asker, hakim gibi mesleklerden tecavüz suçlusu alıp hiç bir ceza almayan binlerce hayvan var.

Tüm bunlara rağmen hala sana görülen yeterli değil demek ki kürtaj hakkın elinden alınıyor. İster karşı ol ister cinayet de nasıl baktığın önemli değil çocuk doğurup doğurmaman senin elinde değil buna devlet karar veriyor. Sadece kürtaj değil sezaryen yaptırıp yaptırmamak da senin kararın değil o da devletin paşa gönlüne kalmış.

"Üç çocuk doğur" diyorlar, savaşa asker lazım diye. Sen damızlık ineksin ya, devlete hibe edeceksin canından parçanı. Birini asker yapıp başkalarının savaşlarına gönderecek, birini polis yapıp halkın üstüne salacak diğeri de artık cemaat yardımı ile hakim falan olur da kurtulur belki. O tecavüz davalarında beraat kararlarını verir. Belki de hiçbirşey olamaz bir işçi cinayetinde yok olur gider adı bile bilinmeden.

Korkma zaten şu şartlarda o günleri görmen zor. Bir kuytu köşede kendi rızanla tecavüze uğradıktan sonra belki kendi rızanla ailen seni öldürür. Çünkü tecavüze uğrayan sensin şu sistemde suçlu da sensin.

Belki de sırayla evlere baskın yapan polis alır götürür seni gözaltı kayıplarından olursun.

Bu sistemi savunmaya devam et. En güzel şekilde sonunu hazırlıyorsun.

1 yorum: