10 Haziran 2010 Perşembe

Tarihi Değiştiren Kadınlar

Bir maaş sonrası Megavizyon gezisi sırasında keşfettiğim serinin en ilgi çekici kitabıydı ve alınmasının üzerinden bir hafta geçti ve bitti. Benim gibi kitap okumaya pek meraklı olmayan birini bile cezbeden bir kitap yani, öyle bakın olaya.

Hatun milletinin alışveriş çılgınlığı bazen işe yarıyabiliyor. Kitaplar arasında kendimi kaybetmiş bir şekilde dolaşırken yan yana duran Ali Çimen serisi çok hoşuma gitmişti. Kitap okumayı sevmem ancak ilgimi çekecek kitapları da elimden düşürmem, bir çırpıda bitiririm. Okuyacağım kitabın roman ya da öykü olmasındansa inceleme,biyografi ya da otobiyogarafi olması daha bir hoşuma gider hele ki tarih ile alakalıysa şu işe bakın ki bu seri de tarih olaylarını değişik kategorilerde ele almış güzel bir seriydi; Tarihi Değiştiren Olaylar, Tarihi Değiştiren Kadınlar, Tarihi Değiştiren Konuşmalar, Tarihi Değiştiren Savaşlar, Tarihi Değiştiren Bilginler, Tarihi Değiştiren Askerler, Tarihi Değiştiren İmparatorluklar şu an aklıma gelen seri kitapları. İşte ilk kitabımız; Tarihi Değiştiren Kadınlar.

Öncelikle bünyesinde yer alan kadınlara bir bakalım;

  Cleopatra
  Hz. Asiye
  Hz. Meryem
  Hz. Hatice
  Jeanne d’Arc
  Hürrem Sultan
  Catherine de Medici
  Kraliçe I. Elizabeth
  Elizabeth Bathory (Kanlı Kontes)
  Kösem Sultan
  Büyük Katerina
  Florence Nightingale
  Harriet Beecher Stowe
  Kraliçe Victoria
  Marie Curie
  Helena Rubinstein
  Rosa Luzemburg
  Mata Hari
  Amelia Earhart
  Isle Koch
  Simone de Beauvoir
  Rahibe Teresa
  Rosa Parks
  Jiang Qing
  Indira Gandhi
  Eva Peran (Evita)
  Margaret Thatcher
  Valentina Vladimirovina Tereşkova
  Benazir Butto
  Oprah Winfrey

Görüldüğü üzere dolu dolu bir kitap ancak bir tane bile Türk kadını yok aman ne güzel. Kızmanın da manası yok çünkü bir durup düşündüğünüzde hakkatten bir tane bile tarihi değiştiren bir Türk kadını olmadığını göreceksiniz bu yüzden milliyetçi duygularımızı bir kenara bırakıp feminist duygularımızla devam ediyoruz.

Listede adına aşikar olduğumuz bir kaç isim mecvut ancak içlerinde öyle isimler var ki icraatlarını, yaptıklarını biliyoruz ancak adlarını bilmiyoruz, duymamışız. Oysa ki bir çoğu bizim tarih müfredatımızda bile olması gereken isimler ki zaten icraatlarından haberdarız aynı müfredatta. Özellikle de Büyük Katerina icraatlarına hiç uzak olmadığımız bir isim Kırım Savaşı’ndan Azak Kalesine kadar geçen ders konusu onun eseri.

Seçilen kadınlar sadece iyilik melekleri değil elbette, canilikleri ve şiddet arzusuyla mevzu olan kadınlar da mevcut. En güzel örneklerden biri vampir efsanesinin anası Kanlı Kontes ve Alman Nazisinin toplama kampının vahşi komutan karısı Isle Koch’u okumak size pek keyif vermeyecektir (umarım). Bunların yanı sıra kendisine hayran bırakan kadınlar da mevcut mesela Amelia Earhart, Büyük Katerina, Marie Curie başarının vajinalıları.

Kitabı okuduğunuzda Sex and the City vari kadın dünyasına giriş, hadi okuyalım kadınları çözelim vari bir durum beklemeyin zira bu kadınlar sizin bildiklerinizden değil. Çoğu kadınlık kurallarını teperek bir şeyler yapmış, kimi direk kadın-erkek eşitliğine yoğunlaşmış ancak genel olarak kadınlarla ilgili bir sonuca varmak isterseniz ben size yekten söyleyeyim; “Kadın isterse uzaya da çıkar, Atlantik’i de geçer” yani işin özü dünyadaki en başarıya yakın insan kafasına bir amaç koymuş kadındır zira zekası ve cazibesini kullanarak başarıya ulaşanların sayısı kitapta azımsanmayacak çoğunlukta.(bkz: Cleopatra)

Her bir kadın için ortalama onar sayfa ayrılmış başında bir sayfalık kısa özet daha sonrasında geniş özet ve daha sonra bir sayfa “Notlar” adı altında bir toparlama mevcut yani ayrılma sistemiyle okuması daha da zevkli hale getirmiş yazar. Ayrıca dil olarak da sıkıcılıktan uzak, okuma hevesini arttırıcı bir yöntem kullanılmış tarih düşkünleri zaten severek okuyacaktır ancak pek ilgilenmeyen de sıkılmadan bitirebilir.

http://kitap.antoloji.com/tarihi-degistiren-kadinlar-2-kitabi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder